13 lutego 2011

Sukces - upór czy wytrwałość?

Sukces - upór czy wytrwałość?

Autorem artykułu jest Daniel Janik



Zanim przejdę do głównych rozważań, pozwól, że opowiem Ci pewną historyjkę. Wyczytałem ją ostatnio w książce Feliksa Zandmana pt. „Nigdy nie gaśnie nadzieja”. Posłuchaj…
Zanim przejdę do głównych rozważań, pozwól, że opowiem Ci pewną historyjkę. Wyczytałem ją ostatnio w książce Feliksa Zandmana pt. „Nigdy nie gaśnie nadzieja”. Posłuchaj…

"Pewien bóbr mieszkał w lesie i co dzień chodził łowić ryby w jeziorze. Zawsze chodził tą samą ścieżką, nigdy z niej nie zbaczając. Tymczasem myśliwi, którzy chcieli go upolować, wiedzieli, którędy chodzi i że nigdy nie zmienia swojej marszruty. Umieścili więc na jego ścieżce pułapkę. Tego dnia bóbr szedł jak zwykle ścieżką i zauważył pułapkę. Zatrzymał się przed nią i zaczął płakać i rozpaczać. Wiedział, że to jest pułapka i że nie powinien w nią wchodzić, ale nie wiedział jak postąpić. Ścieżka była mu dobrze znana, nie potrafił wymyślić niczego innego niż tylko podążać nią jak zawsze. W końcu wszedł w pułapkę, klatka zatrzasnęła się za szczękiem i było po bobrze."

Bóbr był uparty. Bezsilny, ale też uparty. Nie potrafił wyjść poza swoje przyzwyczajenia. Wiedział, co mu grozi, jeśli dalej pójdzie tą ścieżką, ale nie potrafił nic z tym zrobić. Wolał zginąć. To jest właśnie upór. Ja bym go zdefiniował tak: upór – konsekwentne stosowanie danego narzędzia, mimo braku pożądanych efektów. Podobnie ktoś zdefiniował głupotę – to robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów.

Taka droga nie prowadzi do sukcesu, do celu. Taka droga to droga do klęski.
No więc widzimy, że upór nie prowadzi do sukcesu. A wytrwałość? Czym jest wytrwałość?

Dla wielu upór = wytrwałość. Dla mnie nie. Ja tak zdefiniowałbym wytrwałość - konsekwentne dążenie do celu. Koniec. Kropka.

Upór to robienie ciągle tego samego.
Wytrwałość to ciągłe dążenie do ściśle określonego celu. Niezależnie od przeszkód. Wbrew wszystkiemu i mimo przeciwności. To szukanie różnych możliwości. To podejmowanie prób i popełnianie błędów aż do skutku. Błędów, a nie błędu – uczenie się na poszczególnych błędach a nie powielanie tego samego błędu w nieskończoność. A to różnica.

Wytrwałość ściśle wiąże się z wiarą w siebie i własne możliwości. Ktoś, kto wierzy w siebie będzie próbował, aż cel osiągnie. Jest wiele dróg, które prowadzą do sukcesu. To, że jeszcze się nie udało, nie oznacza wcale, że sukces jest nieosiągalny. Może trzeba zmienić sposób? Może warto wybrać ścieżkę mniej uczęszczaną?

Upór to cecha osła. My bądźmy mądrzejsi. Bądźmy wytrwali!

---

Daniel Janik - twórca serwisu SukcesMisja.pl oraz autor ebooka „Od marzeń do realizacji”


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz