Co wpływa na motywację
Autor: Tomasz Mocny
Jakie czynniki wpływają na motywację? Jest ich wiele, ale są pośród nich jasno okreslone cele, równowaga życia zawodowego i prywatnego i aktywność fizyczna.
Wszyscy szefowie chcieliby, by ich podwładni mieli jak najwyższy poziom motywacji. Najlepiej, żeby nie trzeba przy tym było wydawać pieniędzy na szkolenia czy wyjazdy motywacyjne ani wprowadzać jakichś poważnych reorganizacji w firmie. Czyli żeby pracownicy byli auto-zmotywowani. Jest to całkowicie możliwe – poniżej przedstawiam kilka czynników, które zwiększają motywację podwładnych niezależnie od struktury organizacyjnej firmy, w której pracują.
Po pierwsze, takim czynnikiem jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, czyli to, co jest ostatnio określane modnym hasłem ‘work-life balance’. Ci, którzy mają czas i możliwość, by w wolnym czasie naprawdę oderwać się od pracy, mają większy poziom motywacji, kiedy już wracają do biura. Istotne jest tu, by nie spędzali tego wolnego czasu, siedząc przed telewizorem, by mogli sobie pozwolić (również finansowo) na realizację pasji i czegoś, co da im intensywne doznania.
Kolejną sprawą jest aktywność fizyczna. Badania wykazały, że osoby regularnie uprawiające jakąś formę sportu są lepiej zmotywowane również do realizacji zadań niedotyczących tego sportu – również do realizowania zadań zawodowych. Więc zapewnienie pracownikom karnetu na siłownię lub basen wydaje się być niezłym pomysłem.
Innym czynnikiem jest posiadanie przez pracownika klarownych celów życiowych – zawodowych i osobistych. Osoby, które zwyczajnie wiedzą, czego chcą, są w naturalny sposób pełne wewnętrznej energii, nie trzeba ich do niczego poganiać – o ile tylko to, co robią, jest zgodne z ich wizją. I motywacja tego typu jest najsilniejsza z możliwych. To oczywiście trudno będzie wykształcić w ludziach, którzy już dla nas pracują. Jest to raczej wskazówka dotycząca tego, na co zwracać uwagę na etapie rekrutacji nowych ludzi do naszego działu.
Te kilka czynników sprawia, że osoba jest samoistnie zmotywowana – nie potrzebuje ona ani specjalnych szkoleń, ani nie trzeba dla niej wprowadzać jakichś specjalnych innowacji w sposobie działania firmy. Jeśli tylko jej managerowie nie będą popełniać jakichś poważnych błędów, to będzie ona pracować z dużym zaangażowaniem.
Autor promuje wiedzę związaną z umiejętnościami komunikacji i poleca asertywność. By dowiedzieć się więcej, kliknij trening asertywności.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz